Opublikowano 14.01.2017, godz. 17:48. Autor: Klaudia Staniek

ZAKSA w finale Pucharu Polski 2017

Pierwszy półfinał Final Four Pucharu Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn we Wrocławiu zakończył się zwycięstwem ZAKSY Kędzierzyn-Kozle, która ograła Jastrzębski Węgiel w czterech setach.

Premierowa odsłona spotkania rozpoczęła się od bardzo wyrównanej i zaciętej walki po obu stronach siatki. Obie drużyny, mocno skupione, wymieniały się punktowymi ciosami, które zapowiadały bardzo emocjonujący pojedynek. Z czasem jednak jastrzębianie, stawiając skuteczne bloki i prezentując mądrą i konsekwentną grę przy siatce wyszli na dwupunktowe prowadzenie (6:4). Siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle z ogromnym uporem i determinacją starali się odrabiać utracony dystans, aż w końcu po udanej akcji Dawida Konarskiego, podopieczni Ferdinado De Giorgiego doprowadzili do remisu (9:9). Bez wapienia potwierdziło to waleczność obu ekip, które nie zamierzały odpuszczać aż do samego końca. W następnych minutach role na boisku odwróciły się – jak na początku prowadzenie zdobyli jastrzębianie, tak teraz to ZAKSA wyszła na dwa oczka zapasu (16:14). Wypracowane wcześniej prowadzenie w kolejnych akcjach stale utrzymywało się, mimo iż siatkarze Jastrzębskiego Węgla dokładali wszelkich starań, aby zachować bliższy kontakt z rywalem.(19:18) Następnie w kolejnych minutach do akcji wkroczyła drużyna z Kędzierzyna-Koźle, która wykorzystując wszystkie swoje szanse w kluczowym momencie wyszła na trzy punkty przewagi (23:20). Jak się okazało był to decydując moment w tej odsłonie, który zaważył na końcowym zwycięstwie. Pomimo tego, iż jastrzębianie nie odpuszczając, zbliżyli się do drużyny Mistrza Polski na jeden punkt straty (24:23) to jednak doświadczona i bardzo konsekwentna gra podopiecznych Ferdinado Di Giorgiego pozwoliła im przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Kolejna odsłona ponownie rozpoczęła się od wyrównanej walki ze strony obu ekip. W ich szeregach ponownie gościła ogromna determinacja i waleczność, dlatego też ani Jastrzębski Węgiel, ani ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie potrafili wypracować większej przewagi punktowej. Później jednak tak jak to miało miejsce w pierwszej partii, jastrzębianom udało się wyjść na dwa oczka zapasu, (12:10) wykorzystując wszystkie swoje szanse i drobne potknięcia rywala. Mimo to ponownie ZAKSA rozpoczęła pościg za swoim rywalem. Ich starania zostały w końcu nagrodzone bowiem podopiecznym Ferdinado Di Giorgiego udało się doprowadzić do remisu (14:14). Jastrzębski Węgiel nie zamierzał jednak odpuszczać i bardzo szybko ponownie wyszedł na dwa oczka przewagi (16:14), co wyraźnie zaniepokoiło szkoleniowca kędzierzynian, który zarządził czas dla swojej drużyny. Przerwa w grze wpłynęła pozytywnie na ZAKSĘ, która błyskawicznie wszystkie straty odrobiła, a następnie prowadziła z rywalem grę punkt za punkt. Taki przebieg wydarzeń na boisku zapowiadał bardzo emocjonującą końcówkę, w której walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego punktu. Tak też się stało. Szala zwycięstwa w tej partii ostatecznie przechyliła się w stronę jastrzębian, którzy odnieśli wygraną w drugim secie 25:23.

Po regulaminowej przerwie lepiej w trzecią partię weszła drużyna Jastrzębskiego Węgla, która błyskawicznie uzyskała dwa oczka przewagi (4:2). Bardzo mocno zaniepokoiło to szkoleniowca kędzierzyńskiej drużyny, Ferdinada De Giorgiego, który zdając sobie sprawę z tego, że każda ucieczka rywala może być zabójcza, zarządził pierwszy czas dla swojej drużyny w tej odsłonie. Później wykorzystując moment uśpienia rywala, jastrzębianom z czasem udało się powiększyć swoje prowadzenie do czterech oczek (8:4). Wtedy też ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła swoją pogoń za rywalem i przy zagrywce Łukasza Wiśniewskiego udało im się zbliżyć do siatkarzy Jastrzębskiego Węgla na jeden punkt straty (10:9). W końcu jednak kędzierzynianom z ogromną determinacją i zaciętością w każdej akcji udało się doprowadzić do remisu (15:15). Mimo to szturm i opór drużyny Jastrzębskiego Węgla nie mijał, co potwierdziła kolejna wypracowana przez nich dwupunktowa przewaga w końcówce tej partii (20:18). Kędzierzynianie nie zamierzali jednak tak łatwo składać broni i rzutem na taśmę, w samej końcówce z ogromną determinacją wyrównali stan w tej partii (24:24), co jednocześnie zapowiadało bardzo emocjonujący finał. Idąc za ciosem ZAKSA przy bardzo dobrej i skutecznej zagrywce Kevina Tilliego ostatecznie wygrała tą odsłonę 27:25.

Jak już w tym pojedynku zdążono przyzwyczaić, czwarta partia ponownie rozpoczęła się od wyrównanej i zaciętej walki ze strony obu ekip. Z czasem jednak udane akcje Salvadora Hidalgo Olivy i Macieja Muzaja pozwoliły ekipie Jastrzębskiego Węgla uzyskać dwupunktowe prowadzenie (8:5). Z czasem jednak ich przewaga malała, tak samo jak wzrastał upór kędzierzynian, którym ostatecznie udało się doprowadzić do remisu (12:12). Następnie idąc za ciosem podopieczni Ferdinada De Giorgiego nabierając wiatru w żagle i przeprowadzając skuteczne akcje, wyszli na wyraźne prowadzenie (15:12). Tak wypracowana przewaga pozwoliła kędzierzynianom kontrolować dalsze wydarzenia na boisku, które zresztą układały się po ich myśli. Mimo iż jastrzębianie starali się odrabiać straty to jednak bardzo uparta drużyna z Kędzierzyna-Koźle pewnie zmierzała do zwycięstwa w tej odsłonie. Tak też się stało. Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wieńcząc końcowy efekt pewnie pokonali w tej odsłonie Jastrzębski Węgiel 25:20

ZAKSA Kędzierzyn – Kozle – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:23, 23:25, 27:25, 25:20)

ZAKSA: Kevin Tillie, Dawid Konarski, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek, Sam Deroo Benjamin Toniutti, Paweł Zatorski oraz Rafał Buszek

Jastrzębski Węgiel: Maciej Muzaj ,Grzegorz Kosok, Damian Boruch, Jason Derocco, Lukas Kampa, Salvador Hidalgo Oliva, Jakub Popiwczak