Opublikowano 19.06.2016, godz. 21:38. Autor: Aleksandra Słomkowska

WGP: Polska przegrywa z Dominikaną

Polskie siatkarki uległy Dominikanie 2:3 w finale II Dywizji World Grand Prix. Mimo dobrej gry i prowadzenia w meczu 2:0, Polki nie wykorzystały szansy na awans do światowej czołówki. Po rocznej nieobecności do elity wracają Dominikanki.
Już na początku spotkania zawodniczki z Dominikany osiągnęły trzypunktowe prowadzenie, lecz Polki szybko doprowadziły do remisu. Dobra postawa w ataku i uważna gra w obronie pozwoliły naszej drużynie prowadzić wyrównaną walkę w rywalkami. Przewaga polskiego zespołu uwidoczniła się w środkowej fazie seta, dzięki trudnej zagrywce i błędom własnym przeciwniczek. Mimo kilku nieskończonych akcji, Polki utrzymały prowadzenie i udanym blokiem zakończyły pierwszą odsłonę.
Trudnym serwisem biało-czerwone zyskały wysoką przewagę już w początkowej fazie drugiego seta. W grę naszej drużyny wkradła się jednak niedokładność, przez co ekipa z Dominikany stopniowo odrabiała straty i doprowadziła do wyrównania w końcówce partii. Tę jednak lepiej wytrzymały nasze siatkarki i to one mogły cieszyć się z objęcia prowadzenia w meczu 2:0.
Trzeci set przez długi czas miał dość wyrównany przebieg. Tuż po przerwie technicznej Dominikanki wyszły na prowadzenie, którego nasze zawodniczki nie potrafiły zniwelować. Polki nie kończyły kolejnych ataków, a przewaga podopiecznych Marcosa Kwieka wzrosła do 6 punktów. Rozbity w przyjęciu polski zespół nie nawiązał już walki w tej partii, wyraźnie ulegając rywalkom.
Początek kolejnej odsłony należał do Dominikanek. Polki znów miały kłopoty ze skończeniem pierwszej akcji. Brakowało również jakości w przyjęciu. Dzięki kilkupunktowej  przewadze Dominikana grała spokojniej, utrzymywała też wysoką skuteczność ataku. Choć polskie siatkarki nie składały broni, poprawa gry w każdym elemencie nie wystarczyła do odrobienia strat i przeciwniczki wyrównały stan meczu.
W decydującej partii oba zespoły grały równo, choć to Dominikanki długo utrzymywały dwupunktową przewagę. Zanosiło się na emocjonującą końcówkę, lecz po 10 punkcie grała już tylko jedna drużyna. Powróciły niedawne problemy z przyjęciem po naszej stronie, a kolejne niekończone długie wymiany odebrały Polkom nadzieję na powrót do siatkarskiej elity.

POLSKA – DOMINIKANA 2:3 (25:21 25:23 18:25 20:25 11:15)

Polska: Wołosz, Tomsia, Grejman, Ganszczyk, Kąkolewska, Mucha, Durajczyk (libero) oraz Grajber, Kaliszuk, Smarzek, Hawryła, Pleśnierowicz,  Sawicka (libero)
Dominikana: Valdez, Mejia, Marte, De la Cruz, B. Martinez, Casilla, Perez (libero) oraz Pena, Lopez, C. Martinez, Binet (libero)