Siatkówka na Siatkowka24.pl
Zdj. FIVB
Opublikowano 11.09.2017, godz. 21:45. Autor: Karolina Wólczyńska

Wciąż niemilknące echo Eurovolleya 2017

No i po mistrzostwach

Już ponad tydzień minął od organizowanych przez naszą ojczyznę mistrzostw Europy, a wciąż pojawiają się opinie ekspertów na temat naszych siatkarzy, niespodzianek turnieju oraz pierwszej trójki Starego Kontynentu. Teraz pojawiają się pytania: Czy Polska odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jak długo Niemcy, Belgia, Serbia i Rosja utrzymają się na szczycie? Co przyniesie nam kolejna wielka impreza – mistrzostwa świata 2018? Te mistrzostwa zaskakiwały na każdym kroku, bądź co bądź topowe drużyny poprzednich rozgrywek, jak Francja, Polska, Słowenia, czy Włochy odpadły w barażach lub ćwierćfinałach.

Nowe rozdanie kart

Nikogo chyba nie zdziwił złoty medal, który wywalczyła reprezentacja Sbornej. Rosjanie pokazali, że wracają do świetności i mogą być groźni w nadchodzącym mundialu. Wszyscy zawodnicy zagrali na równym poziomie, dzięki czemu wprowadzane zmiany nie robiły wielkiej różnicy. Już o samym poziomie tej drużyny świadczą otrzymane nagrody indywidualne – wśród wyróżnionych znaleźli się Grankin, Volkov oraz Mikhaylov. Na drugim miejscu uplasowała się niemiecka kadra, która w zaciętym finale, dopiero po tie-break’u musiała uznać wyższość rywali. Drużyna zaliczyła wielki powrót lidera – Grozera – który w najtrudniejszych momentach ciągnął grę naszych sąsiadów. W zespole pojawiło się kilku młodych, perspektywicznych zawodników jak np. środkowy Tobias Krick. Co ciekawe wielki sukces powtórzył trener Andrea Giani, który po raz drugi z rzędu zdobył srebro tej imprezy.

Mecz o trzecie miejsce również zachwycał. Belgowie i Serbowie stworzyli wspaniałe widowisko, był to pokaz siatkówki na światowym poziomie. Jednakże ostatecznie Belgia nie zdołała utrzymać prowadzenia i to ona zajęła pechowe, czwarte miejsce, przez co do domu wróciła z niczym. Ale czy na pewno? Drużyna mimo wszystko osiągnęła spory sukces. Do półfinałów szli jak burza, ogrywając po drodze Francję, Turcję i Holandię oraz Włochy. Nie są to byle jakie reprezentacje. Gracze zebrali bagaż doświadczenia i myślę, że nie pokazali jeszcze wszystkiego, a kolejną okazją do pokazania swoich umiejętności będą mistrzostwa świata we Włoszech i Bułgarii za rok. Serbia z kolei udowodniła, że wciąż się liczy na europejskim podwórku. Po niezbyt udanym występie w Final Four Ligi Światowej Serbowie dobrze przygotowani do rozgrywek przez Nikolę Grbiċa wywalczyli brąz. Mówiąc szczerze, nie szokuje mnie podium tegorocznych mistrzostw. Szkoda mi tylko Belgów, bo gdyby udało im się zdobyć medal jakiegokolwiek kruszcu byłoby to ogromną niespodzianką, a zarazem cudowną wiadomością. Znaczyłoby to, że kraje, w których siatkówka nie należy do najpopularniejszych sportów, zyskuje na wartości, a chyba o to w tym wszystkim chodzi – by promować sport, siatkówkę.

Nadzieja zawsze umiera ostatnia

Sezon reprezentacyjny dobiegł końca, a siatkarze rozpoczęli przygotowania do kolejnych rozgrywek ligowych. Nasi reprezentanci łatwo nie wymarzą tego, co się stało, ale będą się starać pokazać od jak najlepszej strony w klubach, by udowodnić, że klapa na organizowanych przez nas mistrzostwach była tylko wypadkiem przy pracy. Jak mówią eksperci, trenerzy i sami gracze – nasza kadra znajduje się obecnie w przebudowie. Wszyscy zastanawiają się, czy może nadszedł czas na młodzież? Czy nie lepiej już teraz wprowadzić większość zawodników z mistrzowskiej drużyny juniorów? Może powinniśmy brać przykład z Rosji, która początek sezonu, czyli rywalizację w Lidze Światowej potraktowała jako przetarcie dla swojej uzdolnionej młodzieży – zwycięzców poprzednich juniorskich imprez? Trener de Giorgi ma teraz dużo czasu na analizę swojego debiutanckiego sezonu jako trenera reprezentacji i z pewnością będzie szukał rozwiązań, które umożliwią poprawę wyniku w kolejnych latach. Nie powinniśmy również zapominać, że jemu także zależało, by zachwycić świat swoim doświadczeniem i umiejętnościami trenerskimi, więc to dla niego równie trudne przełknąć gorycz porażki jak nam – Polakom. Na pewno coś w naszej kadrze nie wypaliło, ale czy to powód, by zwalniać szkoleniowca? Może powinniśmy mu dać szansę na poprawę?

Tagi

Kategorie

Mistrzostwa Europy (m)

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka