Siatkówka na Siatkowka24.pl
Zdj. Belgia
Opublikowano 29.08.2017, godz. 22:23. Autor: Karolina Wólczyńska

Tomas Rousseaux – My jesteśmy bardzo szczęśliwi z naszego wyniku do tej pory.

Twoje życzenie się spełniło: wygraliście grupę, która jak się okazało, była chyba najsilniejszą na tych mistrzostwach. Większość meczów kończyła się w tie-break’u.

To prawda, spotkania były bardzo zacięte. My jesteśmy bardzo szczęśliwi z naszego wyniku do tej pory. Wszyscy zakładali, że to Francja wygra grupę, była także jednym z faworytów do medalu. Gdzieś z tyłu głowy wciąż mamy to zwycięstwo nad nimi. To nas napędza do ogrywania kolejnych rywali. Wczoraj też byliśmy w stanie wygrać z Turcją, oba zespoły stworzyły wspaniałe widowisko. Nigdy nie oczekiwaliśmy, że uda nam się po rundzie grupowej od razu awansować do ćwierćfinału. Z pewnością każdy z nas jest usatysfakcjonowany naszym występem podczas tych mistrzostw.

Z każdym kolejnym spotkaniem widać wyraźniej, że prócz indywidualności stanowicie jednolity zespół. Bije od Was silna aura, czuć dobrą atmosferę.

Tak, masz rację. To dla nas niezmiernie istotne, by trzymać się razem, wzajemnie sobie pomagać nie tylko na boisku. W inny sposób nie da się stworzyć dobrej atmosfery w drużynie. W tym tkwi nasza siła, jest to cecha charakterystyczna wszystkich Belgów, że jesteśmy silni, gdy wspólnie działamy. Dzięki temu możemy wiele osiągnąć.

Sprawiliście dużą niespodziankę w pierwszym meczu, nie zeszliście z tego wysokiego poziomu i myślę, że wielu uważa Was za kandydatów do medalu.

Nie, na pewno nie jesteśmy jednymi z faworytów. Nikt na nas nie stawiał przed rozpoczęciem turnieju. Na razie gramy dobrą siatkówkę, zobaczymy, jak to będzie wyglądać w ćwierćfinale. Jeśli ogramy swoich przeciwników, nigdy nie wiemy, co stanie się później. Jesteśmy bardzo ambitną grupą ludzi, chcemy dojść jak najdalej się da, pokazać się od naszej najlepszej strony i zdobywać nowe doświadczenia. Za parę dni zobaczymy, jak nam się udało.

Wzajemnie się nakręcacie czy to rola trenera?

Myślę, że i drużyna, i trener motywują się wzajemnie. Ta pozytywna energia krąży wśród nas. Trener przygotowuje nas przede wszystkim od strony technicznej i taktycznej, ale jest również wyśmienitym psychologiem, dobrze zna swoich zawodników.

Skąd bierze się ta energia w Waszym zespole? Przecież rozegraliście tak zacięte, męczące pojedynki.

To jest ważne, by być dobrze kondycyjnie oraz wytrzymałościowo przygotowanym do takiego rodzaju imprez sportowych. Jesteśmy też młodzi, każdy wnosi trochę wariactwa do reprezentacji. Nie zapominamy jednak o koncentracji. Ze skupieniem podchodzimy do następnych przeciwników.

Myślisz, że dzięki Waszym wynikom, może gdyby udało Wam się wywalczyć medal, siatkówka w Belgii zyska większą sławę?

Tak, z całą pewnością.

Masz jakieś rady dla młodych adeptów siatkówki?

Jeśli naprawdę kochasz ten sport, musisz ciężko pracować i się nie poddawać. Musisz być pasjonatą, dążyć do swojego celu. Tylko wtedy możesz osiągnąć wielkie rzeczy. Spójrz na nas – jesteśmy na mistrzostwach Europy, zagramy w ćwierćfinale. Nie spodziewaliśmy się tego. Gdy sam zaczynałem odbijać, podglądałem najlepszych – Kurka, Winiarskiego. A teraz sam mogę dawać innym przykład. Dla mnie to cudowne – zaczynać jako dzieciak z marzeniami o wielkiej, sportowej karierze, a teraz mogę się spełniać w tym, co kocham.

Czyli masz jakiegoś idola?

Oj, było ich bardzo wielu. Od każdego gracza można się czegoś nauczyć. Lepiej być otwartym, szukać różnorodnych rozwiązań. Podziwiałem graczy, z którymi teraz mogę rywalizować. Jeśli jesteś w stanie coś sobie wymarzyć, uwierzysz w to mocno, to to osiągniesz.

Uczestniczyłeś kiedyś w treningach młodzieży, która dopiero zaczyna przygodę ze sportem?

Tak, czasami wpadamy na treningi dzieciaków. Udało mi się uczestniczyć w takich zajęciach w Niemczech i we Włoszech. To zawsze świetna zabawa, a najwięcej korzystają dzieci.

Ostatnie sezony spędziłeś w Friedrichshafen. Co sądzisz o niemieckiej lidze?

To było wspaniałe doświadczenie. Mam za sobą świetny rok w tym bardzo profesjonalnym klubie. Niemiecka liga z każdym rokiem poprawia się, co można było dostrzec w finałach Ligi Mistrzów. Kiedyś może być jedną z najlepszych. Ale ja teraz otwieram nowy rozdział w swoim życiu – nie mogę się doczekać sezonu ligowego. Jestem gotowy do rywalizacji w Pluslidze.

 

Tagi

Kategorie

Mistrzostwa Europy (m)

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka