Siatkówka na Siatkowka24.pl
Opublikowano 04.02.2017, godz. 12:10. Autor: Renata Folta

Ta Liga jest za mała na nas dwóch

Stało się. Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej SA podała do publicznej wiadomości, że o ekstraklasę siatkarską ubiega się w tym sezonie pięć drużyn – trzy o Orlen Ligę i dwie o PlusLigę. Tymi dwiema męskimi drużynami są Aluron Virtu Warta Zawiercie oraz AZS PWSZ Stal Nysa. I ta wiadomość dosłownie przewróciła istotę rywalizacji w I Lidze do góry nogami. I Liga stała się za mała na ekipy z Zawiercia i Nysy.

Przypomnijmy – PlusLiga została „otwarta”. To wcale nie oznacza, że zostały zniesione poprzednie kryteria awansu do ekstraklasy siatkarskiej, wręcz przeciwnie – dołożono nowe. Nadal więc obowiązują święte trzy progi, bez przekroczenia których nie ma co marzyć o elicie, a więc:

1)      Kryterium finansowe zapewniające płynność płatności

2)      Hala widowiskowo sportowa – minimum 1 500 miejsc dla kibiców; plus kilka dodatkowych kryteriów dotyczących oświetlenia, wysokości sufitu itd.

3)       Kryterium sportowe – minimum 4. miejsce rozgrywek I Ligi w sezonie poprzedzającym akces.

Do tych warunków PLPS dorzucił kryterium otwierające Ligę – zespół najlepszy spośród spełniających ww. kryteria zagra baraż z najgorszą drużyną PlusLigi o miejsce w siatkarskim raju. Z punktu widzenia obecnej sytuacji I Ligi najważniejsza informacja brzmi następująco – chętnych do awansu jest dwóch, a wolnych miejsc – jedno.

Jeszcze do niedawna pasjonowaliśmy się walką o fotel lidera I Ligi pomiędzy drużynami z Suwałk i Zawiercia, przy czym zespoły depczące im po piętach, czyli Nysa lub Siedlce – również mogą zrobić niespodziankę. Walka o mistrzostwo zaplecza ekstraklasy nadal jest bardzo ciekawa. Ale ciekawszym  wydaje się być korespondencyjny pojedynek Nysy z Zawierciem, który trwać będzie do końca sezonu –  która z drużyn ostatecznie będzie wyżej? Która otrzyma szansę zagrania historycznego (bo pierwszego od zamknięcia Ligi) barażu o ekstraklasę? Nysa czy Zawiercie?

A już absolutnym wierzchołkiem wielkiej góry siatkarskich emocji będą bezpośrednie pojedynki między drużynami z Nysy i Zawiercia, do których może dojść w play-offach. Do nich jeszcze trochę czasu zostało, ale siatkarski los sprawił, że te dwie drużyny zagrają przeciwko sobie jeszcze w rundzie zasadniczej. To będzie więc przedsmak tego, co czekać nas będzie za kilka tygodni.

I właśnie dlatego nie mogło nas i naszej transmisji live zabraknąć w Nysie. Startujemy w sobotę (4.02) o 17:45!

Źródło: volleytigers.pl

Kategorie

Niższe ligi

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka