Siatkówka na Siatkowka24.pl
Fot. Artur Grabski
Opublikowano 03.09.2017, godz. 21:52. Autor: Karolina Wólczyńska

Szukamy swojego miejsca w łańcuchu siatkarskim

Po słabym występie polskiej drużyny narodowej wielu Polaków z trudem przełyka gorycz porażki. Wszyscy się zastanawiamy, gdzie są te długo wyczekiwane medale, czy ta forma, którą nasi siatkarze wiele tygodni, miesięcy budowali w SPALE. Po meczu barażowym nadszedł czas na słowa wyjaśnienia, padło wiele gorzkich słów, niektórzy myślą o opuszczeniu reprezentacji i zupełnej przebudowie kadry. Ale czy świeżo po tak „mocnym laniu” dobrze jest cokolwiek deklarować?

Ten turniej nie wyszedł nam w żadnym siatkarskim elemencie. Nie istnieliśmy w przyjęciu, bloku i ataku. Nasi gracze często też popełniali błędy w polu zagrywki, a rywale wcale nie zamierzali się mylić. Jedna rzecz nie daje mi spokoju od ligi światowej – czy grupa ludzi wybrana przez naszego trenera tak naprawdę była zgrana, ponieważ ja nie zauważyłam, by w tej drużynie była odpowiednia atmosfera. Siatkówka jest grą zespołową i trzeba dopasować do siebie zawodników jak puzzle, by dobrze się czuli we własnym gronie, by czerpali radość z tego, co robią. Wydaje mi się, że tego zabrakło, choć nikt z nas w szatni u chłopaków nie był, więc nie może powiedzieć, jak to wyglądało od środka. Sami zawodnicy też zaprzeczają, jakoby w kadrze panowała zła, niezdrowa atmosfera.  Cieszyć może jedynie postawa naszych rezerwowych, którzy wiele wnieśli do gry, gdy otrzymywali szansę od selekcjonera w trakcie meczu. Byli to Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz czy Kuba Kochanowski.

Jak się spojrzy na skład naszej kadry na ME 2017:

rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz.
przyjmujący: Rafał Buszek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk.
atakujący: Łukasz Kaczmarek, Dawid Konarski.
środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Lemański, Łukasz Wiśniewski.
libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.

 

To są to w większości zawodnicy grający od wielu lat w biało-czerwonych barwach. Jest w niej kilku mistrzów świata i Europy, a także medalistów innych imprez, w tym Ligi Światowej. Są również debiutanci, którzy zaliczyli dobry występ na mistrzostwach. Nie rozumiem, gdy ktoś mówi, że to zupełnie nowa drużyna, a mistrzów świata już nie ma. Dla przypomnienia Drzyzga, Buszek, Kubiak, Konarski, Zatorski są mistrzami świata. Może grali drugie skrzypce w orkiestrze Stefana Antigi, ale byli w tym zespole, mieli od kogo się uczyć i zdobywać doświadczenie, bardzo często też potrafili wejść w trakcie spotkania i odmienić jego losy. Argument Michała Kubiaka, że polska liga jest obecnie słaba, również mnie nie przekonuje. Od wielu lat nasze topowe drużyny grają w rozgrywkach Ligi Mistrzów, wcześniej także w Pucharze CEV i Challenge, gdzie odnosiły sukcesy, choć tegoroczne rezultaty naszych eksportowych drużyn w pucharach nie napawały optymizmem, to chyba nie można powiedzieć, że Plusliga jest zaściankiem klubowej siatkówki.

Może błędem było sprowadzanie do klubów pięciu czy sześciu obcokrajowców? Może nasi siatkarze za dużo lub za mało dostają pieniędzy i w konsekwencji nie mają motywacji do gry?

 

Pocieszającym jest, że nasi kibice nie zawiedli. Jak zawsze pokazali, że są najlepszym suportem na świecie i dopingowali nie tylko swoją drużynę, ale i pozostałe w Katowicach, Krakowie i Szczecinie. Organizacyjnie także wszystko było dopięte na ostatni guzik, co wielokrotnie podkreślali goście. Nie pozostaje nam nic, poza nadzieją, że w przyszłym sezonie reprezentacyjnym odpalimy i zagramy dobre zawody, ale czy będzie to ta sama drużyna? Ilu zawodników zdecyduje się zostać i ponownie ubrać koszulki z orzełkiem na piersi? Czas pokaże.

Tagi

Kategorie

Mistrzostwa Europy (m) Reprezentacja męska

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka