Siatkówka na Siatkowka24.pl
Zdj. Marcin Kowalski
Opublikowano 09.12.2017, godz. 20:50. Autor: Karolina Wólczyńska

Sny o potędze w Norwegii

Ostatnio wiele się słyszy o IBB Polonii Londyn, która z powodzeniem reprezentuje naszych rodaków w angielskiej lidze siatkarskiej. Niestety mało kto wie, że podobny klub występuje również w Norwegii pod nazwą Polonia Oslo Volleyball Klubb. Norweska liga może nie należy do najsilniejszych na świecie, jednakże jak pokazały ostatnie Mistrzostwa Europy siatkarzy odbywające się w Polsce, drużyny z Północy z przytupem zaczynają zdobywać europejskie parkiety. Była Finlandia, Estonia, teraz czas na Norwegię?

Polonia Oslo Volleyball Klubb

Historia tej drużyny rozpoczyna się w roku 2007, gdy to Adam Augustyniak wpadł na pomysł zorganizowania klubu, który zjednoczyłby Polonię z Oslo i tym samym mógłby występować w tamtejszej lidze. Augustyniak doskonale widział, jakie jest zapotrzebowanie na ten sport w rejonie, więc zdecydował się wcielić swój plan w życie. Jak widać, udał się on w stu procentach – od dziesięciu lat klub działa na profesjonalnym poziomie, dzięki czemu dziś wielu młodych Polaków chętnych do gry w siatkówkę ma szansę doskonalić się i zdobywać doświadczenie siatkarskie w Oslo.

Zawodnicy

Każdy z zawodników może o sobie powiedzieć, że jest człowiekiem renesansu – gracze poza grą w siatkówkę muszą łączyć inne funkcje w klubie, a także pracować na swoje utrzymanie. Nie jest to łatwe, ale jak przyznaje Marcin Kowalski – jeden z czołowych graczy – da się to jakoś ze sobą pogodzić np. Adam Kubak pełni jednocześnie funkcję lekarza drużyny, mediatora, tłumacza, księgowego i oczywiście występuje na siatkarskich parkietach, a wspomniany wcześniej Marcin Kowalski dodatkowo szuka sponsorów i jest głównym przedstawicielem klubu na arenie międzyklubowej. Prezes klubu nie ukrywa, że jakiekolwiek wsparcie finansowe mogłoby pomóc w profesjonalizacji klubu i próbie przedarcia się do Eliteserien.

W skład drużyny obecnie wchodzą: Katus Karol, Rutkowski Krzysztof, Szynalik Maciej, Kabiczke Marek, Kasprzyk Miłosz, Ochtabiński Rafał, Polski Barłomiej, Hupa Krzysztof, Jabłoński Mateusz, Cybulski Mateusz, Pyrgiel Piotr, Jarczak Dawid, Songinas Edvinas, Kowalski Marcin i Horajski Jacek.

Treningi i turnieje

Treningi odbywają się kilka razy w tygodniu, poza tym każdy dopracowuje formę na siłowni na własną rękę. Gracze zachęcają młodzież i dorosłych do uprawiania sportu, dlatego treningi są otwarte dla publiczności, przez co często pojawiają się nowe twarze i dochodzi element świeżości w drużynie, dzięki czemu zawodnicy nie muszą „kisić się tylko we własnym sosie”.

Siatkarze z Oslo nie mieli dotychczas okazji uczestnictwa w żadnym turnieju zagranicznym, ale jest szansa, że niebawem się to zmieni. Klub za to współpracuje z okolicznymi drużynami, czasami organizowane są sparringi, jednakże w trakcie sezonu jest to prawie niemożliwe, gdyż zawodnicy chcą się skupić na jak najlepszej grze w lidze, by w kolejnych sezonach móc awansować do najwyższych rozgrywek w Norwegii – Eliteserien. Jednakże na razie nie stawiają sobie zbyt wysokich oczekiwań, gdyż zdają sobie sprawę, że gra w I lidze to nie to samo co w II, a sukcesem będzie możliwie najwyższa pozycja na koniec rozgrywek.

Sukcesy

W poprzednikach latach udało się naszej zamorskiej drużynie awansować z III ligi do II (sezon 2016/2017), a w tym roku do I ligi. Siatkarze i działacze klubu przyznają, że jest to ich największy sukces, a właściwie historyczne wydarzenie, gdyż nigdy wcześniej polska drużyna nie zaszła tak wysoko w rozgrywkach tamtejszej ligi oraz po raz pierwszy w historii Norges Volleyballforbund (Norweskiego Związku Piłki Siatkowej) dopuszczono drużynę, w której skład wchodzą jedynie obcokrajowcy.

Ostatnie wyniki i turnieje

Obecnie drużyna znajduje się na siódmej pozycji w tabeli 1.Divisjon Menn. Dotychczas rozegrała cztery spotkania. Niestety nie udało się Polakom pokonać silniejszych drużyn, ale to dopiero początek sezonu, zespół wie, na co go stać i z pewnością w następnych kolejkach zagrają na swoim wysokim poziomie. Drużyna zaliczyła także dwa I-ligowe turniej w Askim i Sandnes. Swoje występy w tych rozgrywkach zespół zakończył na 9. i 11. pozycji. Turniej w Sandnes był istnym maratonem, który naszym siatkarzom z Norwegii udało się zakończyć na 11. miejscu na 16 drużyn pierwszoligowych. Zawodnicy Polonia Oslo Volleyball Klubb jako jedyni dotarli na miejsce turnieju samochodami i po wyczerpującej podróży i bardzo krótkiej możliwości odpoczynku (3 godziny) stanęli na boisku, by rywalizować z resztą drużyn. Pierwszego dnia Polacy zmierzyli się z czterema zespołami, a drugiego z dwoma.

Tak prezentują się wyniki piątkowych zmagań:

Polonia Oslo Volleyball Klubb – TIF VIKING 1:2 (25:13,13:25 i 7:15)

Polonia Oslo Volleyball Klubb – BLINDHEIM 1:2 (25:19,22:25 i 8:15)

Polonia Oslo Volleyball Klubb – FARSUND 0:2 (24:26 i 13:25)

Polonia Oslo Volleyball Klubb – FØRDE VBK 2 2:0 (25:20 i 25:20)

Na koniec naszym graczom została tylko możliwość gry o 11. lokatę, która zakończyła się sukcesem. Polacy pokonali drużynę Oslo-VESTLI 2:0 (25:22 i 25:16). Zawodnicy Polonia Oslo Volleyball Klubb są bardzo zadowoleni ze swojego wyniku, a tak skomentowali swoją walkę po tym turnieju:

Brawo panowie. Oby tak dalej. Przydałoby się pochwalić wszystkich z osobna, bo oddali serducho na parkiecie (że nie wspomnę o spuchniętych kciukach,otarciach na całym człowieku itd.), ale za mało miejsca.”

W najbliższym czasie Polonia Oslo Volleyball Klubb rozegra kolejny turniej, który odbędzie się w Trondheim.

Cały klub zaprasza do odwiedzenia swojego fanpage’a na facebook’u, gdzie można znaleźć najświeższe informacje o poczynaniach naszego polskiego zespołu w Norwegii.

https://www.facebook.com/poloniaoslovolleyballteam/

Tagi

Kategorie

Ligi zagraniczne

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka