Siatkówka na Siatkowka24.pl
Opublikowano 22.09.2014, godz. 12:14. Autor: Mateusz Chmiel

Reprezentacja już bez Zagumnego, Ignaczaka, Wlazłego i… Winiarskiego?

Zakończone już mistrzostwa świata siatkarzy to bez wątpienia był moment historyczny. Z wielu powodów – zarówno organizacyjnych, jak i sportowych. Po czterdziestu latach Polska znów zdobyła tytuł mistrza świata. To dobre zwieńczenie kariery reprezentacyjnej. O tym mówił Paweł Zagumny, później także Krzysztof Ignaczak, ale nie tylko oni zapowiedzieli zakończenie kariery reprezentacyjnej.

Zagumny wygrywał wielokrotnie z reprezentacją Polski na różnych turniejach. Brakuje mu medalu igrzysk olimpijskich, ale i bez tego zapisał się w siatkarskiej historii. Po sukcesach w rozgrywkach juniorskich dostał się do pierwszej reprezentacji. W 2006 roku był częścią drużyny, która wywalczyła srebro na mistrzostwach świata w Japonii. To był początek wielu kolejnych sukcesów, które osiągali Biało-Czerwoni. Po 8 latach od tamtego sukcesu w finale znów zmierzyli się ze sobą Polacy i Brazylijczycy. Tym razem Paweł Zagumny zdobył złoty medal i zakończył karierę w reprezentacji. 37-letni rozgrywający o swojej decyzji poinformował już wcześniej, więc zaskoczenia nie było.

Podobnie postąpił o rok młodszy Krzysztof Ignaczak, który marzył o złotym medalu na koniec swojej długiej przygody z reprezentacją. W samych mistrzostwach świata dużo nie pograł. Szansę dostał tylko w meczu z Kamerunem, w pozostałych trafiał na trybuny, ale jest współautorem tego sukcesu, co wszyscy w drużynie zgodnie potwierdzają. Ignaczak z reprezentacją zdobywał medale Ligi Światowej, mistrzostw Europy i srebro Pucharu Świata, ale brakowało mu medalu mistrzostw świata. W 2006 roku Raul Lozano zdecydował się postawić na Piotra Gacka. Wówczas trener mógł wybrać tylko 12-osobową kadrę. Jednak na zakończenie kariery reprezentacyjnej zdobył upragniony medal – złoty.

Decyzja tych dwóch siatkarzy jest naturalna. Do kadry wchodzą młodsi, którzy będą zastępować ich miejsce. Na libero od dawna ogrywany jest Zatorski, a na rozegraniu doświadczenie zbiera Drzyzga. Jednak to nie są wszystkie pożegnania z kadrą narodową.

Jeszcze przed dekoracją mistrzów świata swoją decyzję ogłosił Mariusz Wlazły. Atakujący zapowiedział, że zrobił swoje i żegna się z reprezentacją. Najbardziej wartościowy gracz turnieju przyznał, że decyzja zapadła jeszcze w styczniu i wtedy poinformował o niej Stephane’a Antigę. Wlazły ma 31 lat, więc mógłby być ważną częścią drużyny na igrzyskach olimpijskich, które odbędą się za dwa lata. Najlepszego atakującego mistrzostw świata 2014 na pewno będzie trudno zastąpić na igrzyskach olimpijskich w Rio, bo nawet jeśli gra drużny będzie bardziej rozłożona na kilku zawodników, to w trudnych momentach potrzebny jest lider, który będzie kończyć najważniejsze piłki, a Wlazły robił różnicę nie tylko w ataku, ale także na zagrywce.

Na koniec chyba najbardziej zaskakujące pożegnanie z kadrą. Wczoraj, krótko po wygraniu mistrzostwa świata, Michał Winiarski w rozmowie z dziennikarzem TVP Sport przyznał, że on również podjął już decyzję co do swojej przyszłości. Winiarski stwierdził – Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Niepokonanym. Dziennikarz dopytywał czy te słowa należy traktować poważnie. – Tak, tak, jak najbardziej. – odparł Winiarski, który był kapitanem reprezentacji Polski. Jego będzie wyjątkowo trudno zastąpić. 31-letni przyjmujący jest bardzo wszechstronnym siatkarzem, co wielokrotnie udowodnił. Ma na swoim koncie dwa medale mistrzostw świata – srebro z 2006 roku i złoto 2014. Kontuzja pleców mogła go wyłączyć z gry już w trakcie turnieju, ale wrócił i pomógł drużynie w najważniejszych momentach. W jednym z późniejszych wywiadów potwierdził, że za rok na pewno nie będzie go w kadrze. Jednak na pytanie o igrzyska olimpijskie w 2016 roku stwierdził, że nie chce w tym momencie składać tak poważnych deklaracji…Wróci?

Kategorie

Mistrzostwa Świata (m) Reprezentacja męska

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka