Zdj. Natalia Grabarczyk
Opublikowano 22.01.2018, godz. 18:10. Autor: Renata Folta

Rafał Murczkiewicz – Po wygranej walce z Bydgoszczą za 3 punkty, teraz mamy dwa tygodnie aby spokojnie przygotować się do meczu z Warszawą

Za nami ważne spotkanie w którym każda z drużyn chciała zapisać na swoje konto cenne 3 -punkty. Po raz drugi pokonaliście zespół z Bydgoszczy. Jak to spotkanie oceni drugi trener?

Mecz nerwów, mecz walki, natomiast naszym atutem jest nasza hala, ponieważ ze wszystkich spotkań na wyjeździe tylko udało nam się pokonać Bydgoszcz.  Z dziewięciu spotkań, które rozegraliśmy u siebie to sześć wygraliśmy, więc tu u siebie czujemy się naprawdę dobrze. Ale też dzięki naszym cudownym kibicom. Same punkty były i są dla nam bardzo potrzebne, dzięki nim zbliżyliśmy się do naszego lokalnego rywala z Katowic na 3 oczka i walczymy dalej. Przed nami jeszcze pełno ciekawych spotkań, a sama liga nie będzie nudna do samego końca.

Bardzo pewnie weszliście w to spotkanie, ale gra w poszczególnych setach bardzo falowała. Gdy udało wam się wyjść na kilka punktów przewagi, to następował chwilowy kryzys co nie omieszkał wykorzystać przeciwnik.

No tak, w pierwszym secie rzuciliśmy się na przeciwnika jak wygłodniały zwierz. Chcieliśmy go zniszczyć. Natomiast w drugim secie poprawiliśmy te rzeczy, które myśleliśmy że u nas szwankują, a załamały się inne rzeczy. To niestety w ostatnich dwóch meczach spotkanie zaczynaliśmy dobrze a później jakby brakowało mam drugiego oddechu. Na szczęście po 10. minutowej przerwie wyszliśmy i jak dopadliśmy Bydgoszcz, to jej już nie puściliśmy. Mimo, iż były przestoje i traciliśmy punkty, to jednak ten jeden lub dwa oczka minimalnie były po naszej stronie.

Wiecie co poprawić w waszej grze przed dość ważnym spotkaniem z ONICO?

Tych elementów jest dużo do poprawy, ale to co najważniejsze i jest naszym największym problemem i zagwostką tego sezonu, to utrzymanie poziomu naszej dobrej gry. Musimy poprawić wszystko, bo i zagrywkę, blok, atak, przyjęcie. De facto to jest każdy element, który ćwiczymy codziennie. Teraz mamy dwa tygodnie aby spokojnie przygotować się do meczu z Warszawą i wydaje mi się, że tam będzie ciekawie.

Będzin jest jedną z 5 drużyn, które pokonały ONICO. W piątek była nadzieja, że może tą passę 9- ciu nieprzerwanie wygranych spotkań przerwie GKS, ale się to im nie udało. Czy wam się to po raz drugi uda?

To prawda w zeszłej rundzie wygraliśmy u siebie z Onico 3-2. To był bardzo trudny, ale stojący na dobrym poziomie mecz. Od tego czasu zespół z Warszawy poprawił swoją grę i awansował w tabeli. 9. wygranych z rzędu spotkań mówi samo przez się. Natomiast my na pewno nie pojedziemy na Torwar by stać się 10-tym skalpem zespołu z Onico. Tak jak mówiłem, mamy ambitny i waleczny zespół, który zostawi całe serce na boisku w tylko jednym celu – by odnieść zwycięstwo.

Obserwując waszą drużynę w tym sezonie, to który z zawodników twoim zdaniem najbardziej się rozwinął? Czy będzie to może Mateusz Kowalski, który w ostatnich meczach wychodzi w pierwszej szóstce.

– My jesteśmy zadowoleni ze wszystkich zawodników i u wszystkich widzimy mniejsze lub większe postępy. Jeśli chodzi o Mateusza Kowalskiego to prawda, że u niego widać je najbardziej, bo nie ma u niego skali porównawczej. W zeszłym roku gdy przyszedł do nas od razu odnowiła się u niego kontuzja. Jego determinacja do powrotu do zdrowia, a następnie powolna walka o pozycje w drużynie jest imponująca. Wywalczył sobie miejsce w podstawowej szóstki i od jego postawy zależy teraz jak się wszystko potoczy. Ja mam tylko nadzieję, że dalej z taką determinacją będzie dążył do poprawy swoich umiejętności.

Zapewne wielu kibiców czeka na rewanżowe spotkania z GKS-em Katowice i Aluron Virtu Warta Zawiercie. Zwłaszcza, że odbędą się ona na waszej hali.

No tak były to spotkania w których zrobiliśmy dużo i nie wykorzystaliśmy swoich szans. Niestety wymknęły się nam one i do dziś odbiją się nam czkawką. Ale te spotkania dopiero za jakiś czas. Ja wiem, że dla całej społeczności lokalnej będą to wielkie widowiska i wielkie mecze – derby Śląska i Zagłębia. Teraz koncentrujemy się na spotkaniu w Warszawie. Mamy tydzień aby na spokojne przygotować się do tego meczu, później kolejny tydzień aby się skoncentrować na tym spotkaniu , a dopiero potem zaczniemy myśleć o spotkaniu z GKS Katowice. Zresztą z Katowicami w przyszłym tygodniu mierzymy się w meczu sparingowym. Poza tym to żyjemy z nimi w zgodzie. Więc wszystko jest OK.

Za nami połowa sezonu i zapewne cele jakie chcecie teraz osiągnąć są inne, niż te jakie mieliście na początku sezonu. Czy to jest ucieczka przed barażami?

Marcin Waliński jednym z wywiadów wyraźnie powiedział, że nie ma mowy o barażach w naszym wykonaniu i my jako sztab szkoleniowy i cała drużyna się podpisujemy pod tymi słowami. Nikt z nas nie myśli o barażach, ale o tym aby zdobywać punkty i wspiąć się w tabeli choćby o jedno oczko wyżej. Będzie to trudne ale nasza drużyna już wielokrotnie pokazała, że jest bardzo ambitna, bardzo waleczna i słowo „niemożliwe” u nas nie istnieje.