Opublikowano 24.09.2016, godz. 22:22. Autor: Klaudia Staniek

Przysłowiowa „kropka nad i” postawiona. Polki z awansem na ME

Po wygranej w trzy-setowym pojedynku nad reprezentacją Estonii , Polki nie zwolniły tempa i swoim drugim meczu w Bielsku-Białej pokonały drużynę Finlandii, tym samym zapewniając sobie awans do mistrzostw Europy.

Początek premierowej odsłony rozpoczął się wzajemną wymianą ciosów, w której to powoli inicjatywę przejmowały reprezentantki Polski. Następnie podopieczne Jacka Nawrockiego wykorzystując błędy swoich rywalek, a także skutecznie zachowując się przy siatce, wyszły na prowadzenie. (11:6) Mimo to reprezentantki Finlandii nie zamierzały tak łatwo się poddać i  przechylając na swoją korzyść momenty nerwowości po polskiej stronie, powoli zaczęły odrabiać straty. Udało im się to dopiero w końcówce pierwszej odsłony, w której to nasze rywalki doprowadziły do stanu po 23. Nerwowe momenty tej partii lepiej ułożyły się dla Biało-Czerwonych, które zdobywając dwa kolejne punkty, wygrały pierwszą odsłonę 25:23.

W drugim secie Polki konsekwentnie od początku postawiły dość wysokie warunki, które skutkowały ich prowadzeniem gry. Zupełnie bezradne Finki nie potrafiły nawiązać walki z reprezentacją Polski, których przewaga w pewnym momencie osiągnęła olbrzymie rozmiary (20:8). Dopiero w końcówce tej partii siatkarki ze Skandynawii obudziły się z letargu i przełamując swoją bezradność, konsekwentnie odrabiały straty. Mimo to Polki w porę postawiły przysłowiową „kropkę nad i” wygrywając także i drugiego seta 25:20.

W trzeciej odsłonie gra Finek w znaczący sposób poprawiła się, co skutkowało tym, że postawiły one dość wysoki opór Biało-Czerwonym. Od początku do końca nasze rywalki kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku, które zresztą układały się pod ich dyktando. Polki obudziły się dopiero w końcowych momentach tej partii, doprowadzając do remisu 20:20. Mimo to reprezentacja Finlandii przypieczętowała swoją dominację w tym secie, wygrywając trzecią partię 25:20.

Podopieczne Jacka Nawrockiego w czwartej odsłonie zupełnie nie straciły motywacji po przegranej w poprzednim secie i wracając na właściwe dla siebie tory gry, od początku do końca pewnie kroczyły po zwycięstwo. Szybko uzyskały one dość wysoką przewagę punktową, która pozwoliła im kontrolować wszystkie wydarzenia na boisku. Ostatecznie set zakończył się zwycięstwem podopiecznych Jacka Nawrockiego 25:19. Dzięki tej wygranej Polki zapewniły sobie awans na mistrzostwa Europy, które zostaną rozegrane w przyszłym roku.

Polska – Finlandia 3:1 (25:23, 25:20, 20:25, 25:19)

POLSKA: Kąkolewska, Efimienko, Kaliszuk, Wołosz, Grajber, Smarzek, Sawicka (libero) oraz Witkowska (libero), Ganszczyk, Jasek, Krzos, Mucha, Twardowska.

FINLANDIA: Kosonen, Vilponen, Alanko, Pihlajamaki, Korhonen, Ohman, Koljonen (libero) oraz Koskelo (libero), Karhu, Heikkiniemi, Kylmaaho, Bjarregard-Madsen, Laakkonen.