Siatkówka na Siatkowka24.pl
Zdj. Natalia Grabarczyk
Opublikowano 15.08.2017, godz. 19:36. Autor: Renata Folta

Piotr Gruszka – czasami trzeba być z tyłu, aby potem być z przodu

Po ostatnim spotkaniu Memoriału Wagnera, wszyscy czekaliśmy na podanie ostatecznego składu na Mistrzostwa Europy. W rozmowie z Piotrem Gruszką – asystentem trenera, wiemy jakie oczekiwania od zawodników oraz jaką wizję miał  sztab szkoleniowy przed tym turniejem.

Dziś już stało się jasne, jaki jest skład na Mistrzostwa Europy, ale jeszcze po ostatnim spotkaniem była to wielka niewiadoma.

Taka decyzja wymaga rozsądnego przemyślenia, i nie powinna zapadać zaraz po ostatnim gwizdku, ostatniego spotkania. Zawodnicy prawie trzy miesiące ciężko pracowali- na to, aby w tej grupie się znaleźć. Pracowali na to aby wystąpić na tym turnieju, i aby się przełamać. Ten turniej pokazał, że decyzja będzie trudna. 

Na których pozycjach mieliście pewniaków?

Zapewne pozycja ataku, która dała nam wiele do myślenia, pozycja libero i przyjęcie. Nic tu już nie wymyślimy, możemy tylko zmieniać zawodników na poszczególnych pozycjach, podejmując ryzyko. Ale na szczęście to nie ja będę decydował, chociaż zawsze mogę podpowiedzieć.

Czy to co pokazali zawodnicy, to jest to czego oczekiwaliście po treningach w Spale?

– Cieszę się, że Ci młodzi ludzie, którzy wchodzili zadaniowo – sobie poradzili i nie pękli w takich warunkach, gdzie jest hala pełna kibiców. Grali też przeciwko trudnemu rywalowi jakim była drużyna Rosji. Jak widzieliśmy w tym spotkaniu pierwsze dwa sety były bardzo trudne. Przy prostych zagraniach przeciwników, u nas pojawił się strach. On jest oczywisty, bo każdy musi to przejść, ale chłopcy pokazali, że można się przełamać. Kibice lubią, gdy zawodnicy oddają serce na boisku. Zawodnicy mieli wsparcie kibiców i to przełożyli na grę. W całym spotkaniu wygrali 3:2 . Bo charakter i serce to jest to co kibice kochają w siatkówce.

Zawodnicy są młodzi i waleczni. Trzeba uważać, aby nie zgasić ich zapału, np. brakiem wyboru do gry w danym spotkaniu?

– Nie sądzę. To są rozsądni i inteligentni ludzie, którzy rozumieją czym jest rywalizacja i to że nawet ta czwórka, która będzie musiała odpaść w selekcji na Mistrzostwa Europy, nie będzie dla nich „końcem świata”. Będą wiedzieli, że warto pracować aby potem zagrać w takich meczach, a następnie mieć szans na kolejne imprezy, bo na Mistrzostwach Europy nie kończymy siatkówki w Polsce. To są młodzi ludzie, którzy mają po dwadzieścia kilka lat i jest to dla nich dopiero początek. Ja im kibicuje, aby każda taka selekcja była motywacją do ciężkiej pracy. Bo wiedzą, że warto. To są uroki sportu i czasami trzeba być z tyłu aby potem być z przodu.

 

 

Tagi

Kategorie

Memoriał Wagnera Reprezentacja męska

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka