Opublikowano 10.10.2014, godz. 9:55. Autor: Daniel Topczewski

MŚ kobiet 2014: Znamy pierwsze półfinalistki

Siatkarki Brazylii i Włoch, choć w czwartek nie grały, zapewniły sobie awans do najlepszej czwórki mistrzostw świata siatkarek, które rozgrywane są we Włoszech. Wszystko za sprawą korzystnych wyników w innych czwartkowych spotkaniach.

Kolejny dzień mistrzostw świata siatkarek przyniósł niesamowitą dawkę emocji. W grupie H Chinki, które w środę przegrały w trzech setach z Brazylią walczyły o to, aby zachować szansę na awans do strefy medalowej. Ich rywalkami były Dominikanki. Siatkarki z Karaibów grają na tym turnieju wyśmienicie i były blisko tego, żeby wyrzucić z turnieju Azjatki. Podopieczne Marcosa Kwieka prowadziły już 2:0 i 20:17, ale dały się dogonić zespołowi zza Wielkiego Muru, a następnie przegrały po zaciętym tie-breaku. Na nic zdała się Dominikankom niesamowita dyspozycja Bethanii de la Cruz, która zdobyła 39 punktów i dzięki temu została najskuteczniejszą siatkarką mistrzostw.
Na porażce Dominikany 2:3 skorzystały Brazylijki, które są już pewne awansu do półfinału. Siatkarki z Karaibów muszą natomiast wygrać (przynajmniej 3:2) żeby znaleźć się w najlepszej czwórce turnieju. Chinkom nie pozostaje już nic innego jak czekać na decydujące rozstrzygnięcia, ponieważ one rozegrały już swoje dwa mecze.

W grupie G doszło do kolejnego spotkania mistrzyń świata – Rosjanek – z Amerykankami. W fazie grupowej lepsze były siatkarki ze Stanów Zjednoczonych, które wygrały 3:1 po bardzo wyrównanym spotkaniu. Nie inaczej było wczoraj. Reprezentacja USA wiedziała o co gra, bo tylko zwycięstwo pozwalało im zachować realną szansę na awans do najlepszej czwórki mistrzostw. Jej wielką motywację było widać na boisko. Amerykanki walczyły o każdą piłkę i wygrały dwa pierwsze sety, ale w trzecim to Rosjanki wróciły do gry. Czwarta partia znów była bardzo wyrównana, ale w końcówce seta górą były podopieczne Karcha Kiraly’ego, które po raz drugi na tych mistrzostwach pokonały obrończynie tytuły. Dzięki temu zwycięstwu siatkarki z Ameryki Północnej mają jeszcze szansę na awans do półfinału, ale muszą liczyć na pomoc Włoszek. Gospodynie turnieju są już pewne gry w najlepszej czwórce, ale na pewno będą chciały uniknąć spotkania z Brazylią w półfinale. Na to pozwoli im jeden wygrany set w starciu z Rosją. Nasze wschodnie sąsiadki muszą zwyciężyć za trzy punkty, aby zepchnąć USA na ostatnią pozycję w grupie.