Opublikowano 12.10.2014, godz. 8:00. Autor: Daniel Topczewski

MŚ kobiet 2014: Chinki i Amerykanki w wielkim finale! Włoszki i Brazylijki we łzach.

Siatkarki Stanów Zjednoczonych i Chin awansowały do wielkiego finału mistrzostw świata siatkarek, które rozgrywane są we Włoszech. Amerykanki wygrały w trzech setach z Brazylią a Chinki w czterech partiach z gospodyniami. Dla siatkarek USA będzie to szansa na pierwszy złoty medal, dla Chinek natomiast na trzecie złoto do bogatej kolekcji.

Pierwszy półfinał był rewanżem za spotkanie z drugiej fazy grupowej. Wtedy górą były Brazylijki, które pokonały USA w trzech bardzo wyrównanych setach chociaż wynik 3:0 wcale nie musiał na to wskazywać na pierwszy rzut oka.

Dzięki temu zwycięstwu siatkarki z Kraju Kawy przerwały niesamowitą serię Amerykanek na mistrzostwach. Do spotkania z wicemistrzyniami świata podopieczne Karcha Kiraly’ego nie doznały żadnej porażki wygrywając osiem kolejnych spotkań. Mecz między Brazylią a Stanami Zjednoczonymi był również ważny w kontekście pierwszej pozycji w grupie, która dawała automatyczne rozstawienie w trzeciej fazie i pozwalała na teoretycznie łatwiejsze losowanie.

We wczorajszym starciu nie było już złudzeń, która drużyna zasługuje na grę o złoto. Amerykanki wyszły na to spotkanie niesamowicie zmotywowane i nie pozwoliły na to, aby to Brazylijki narzuciły swój styl gry. Młodzieńcza fantazja drużyny ze Stanów Zjednoczonych poprowadziła reprezentację do zwycięstwa w pierwszym secie do 25:18. Druga partia przyniosła zdecydowanie więcej emocji. Siatkarki z Brazylii wiedziały, że muszą wygrać tego seta, aby pozostać w walce o finał. Wojnę nerwów w końcówce lepiej wytrzymały jednak Amerykanki, które wygrały 29:27 i były już o krok od upragnionego finału. Porażka w drugiej partii wyraźnie podcięła skrzydła podopiecznym Ze Roberto. Zawodniczki z Ameryki Północnej grały bardzo pewnie, szybko wypracowały sobie kilkupunktową przewagę, której nie oddały do samego końca. Ostatecznie triumfowały 25:20 i w całym meczu 3:0, doprowadzając Brazylię do rozpaczy.

USA – Brazylia 3:0
(25:18, 29:27, 25:20)

Składy zespołów:
USA: Glass (3), Larson-Burbach (15), Murphy (13), Dietzen (8), Hill (13), Akinradewo (5), Blanwarth (libero) oraz Thompson, Fawcett (3) i Dixon
Brazylia: Fabiana Claudino (5), Dani Lins, Thaisa (9), Jaqueline Carvalho (4), Sheilla Castro (11), Fernanda Garay (14), Camila Brait (libero) oraz Gabi Braga, Tandara Caixeta (6), Natalia Pereira (1) i Fabiola

Drugie spotkanie półfinałowe również było swego rodzaju rewanżem za fazę grupową. Włoszki i Chinki także zagrały o pierwsze miejsce w grupie, które dawało rozstawienie przed trzecią fazą rozgrywek. W meczu, który odbył się 5 października górą były gospodynie, które pokonały młodą reprezentację Chin w czterech setach. Dzięki temu zwycięstwu Italia zapewniła sobie miejsce w najlepszej szóstce turnieju, które dla gospodarza z takimi aspiracjami było obowiązkiem.

Siatkarki zza Wielkiego Muru przeszły w trzeciej fazie prawdziwą drogę z piekła do nieba. Swoje pierwsze spotkanie, z niepokonanymi Brazylijkami, przegrały w trzech szybkich setach. W żadnym z nich nie miały szans, aby nawiązać walkę z faworyzowanymi przeciwniczkami. Drugi mecz, który przyszło rozegrać siatkarkom z Państwa Środka w walce o półfinał, był niezwykle dramatyczny i do samego końca trzymał w napięciu. Chinki były już właściwie jedną nogą poza mistrzostwami, ponieważ przegrywały już 0:2 i 17:20 z Dominikaną. Gdy wydawało się, że nic już nie odbierze siatkarkom z Karaibów awansu do najlepszej czwórki turnieju Azjatki wzięły się do lepszej gry i odrobiły straty, a następnie wygrały tie-breaka i cały mecz 3:2.

Wczorajszy mecz w wypełnionej po brzegi hali w Mediolanie lepiej rozpoczęły Chinki. Podopieczne Lang Ping bardzo szybko uzyskały kilka punktów przewagi, którą jeszcze przed przerwą techniczną udało się gospodyniom zniwelować. W nerwowej końcówce więcej zimnej krwi zachował jednak siatkarki z Państwa Środka, które wygrały 25:21.
Druga odsłona zaczęła się od wyrównanej gry punkt za punkt, ale znowu szybciej odskoczyły Chinki, które na drugiej przerwie technicznej prowadziły już 16:11. Włoszki próbowały gonić swoje rywalki, ale młode Azjatki nie zamierzały odpuszczać. Przy prowadzeniu 24:18 było już pewne, że nie oddadzą prowadzenia. Mimo dwóch punktów z rzędu dla gospodyń nic nie było już w stanie odebrać tej partii siatkarkom zza Wielkiego Muru, które wygrały 25:20.

Trzeciego seta bardzo dobrze otworzyły Włoszki. Drużyna z Półwyspu Apenińskiego była bardzo zmotywowana i szybko objęła kilkupunktowe prowadzenie, które straciła w samej końcówce. W tym momencie do gry włączyła się Valentina Diouf. Atakująca reprezentacji Italii pomogła w zdobyciu decydujących punktów i przedłużyła marzenia swojej kadry o awansie do finału.

Czwarty set rozpoczął się od gry punkt za punkt. Żadna z reprezentacji nie chciała pozwolić na to, aby rywalki uciekły im na kilka „oczek”. Włoszkom próbowali pomagać kibice, którzy wspierali swoje ulubienice z całych sił, czego efektem były dwa punkty przewagi wypracowane przez gospodynie (15:13). Chinki jednak dosyć szybko je zniwelowały i same objęły prowadzenie 20:17. Siatkarki Marco Bonitty podjęły jednak walkę i doprowadziły do remisu, głównie za sprawą świetnej gry Diouf i Del Core. O końcowym zwycięstwie w tym secie miała zadecydować gra na przewagi. W jej trakcie Włoszki kilka razy broniły piłek meczowych, ale ostatecznie to Chinki wygrały 30:28 i cały mecz 3:1.

Włochy -Chiny 1:3
(21:25, 20:25, 25:20, 28:30)

Włochy: Centoni (15), Chirichella (9), Arrighetti (5), Lo Biano (1), Del Core (16), Costagrande (8), De Gennaro (libero) oraz Folie (4), Feretti, Bosetti i Diouf (15)
Chiny: Yuan (16), Zhu (32), J. Jang (8), Wei (2), Zeng (8), Hui (12), Shan (libero) oraz F. Yang, Shen, Wang i Chen (libero)