Opublikowano 14.10.2014, godz. 1:06. Autor: Daniel Topczewski

MŚ kobiet 2014: Amerykański sen o mistrzostwie się spełnił. Stany Zjednoczone ze złotym medalem!

Amerykanki po raz pierwszy w historii sięgnęły po mistrzostwo świata siatkarek. W finale rozgrywanym w Mediolanie pokonały Chinki 3:1.

Spotkanie finałowe dużo lepiej rozpoczęły Chinki, które po kilku akcjach prowadziły już 4:1. Amerykanki były chyba zestresowane stawką spotkania i nie potrafiły znaleźć sposobu na podopieczne Lang Ping. Widząc bezradność swoich siatkarek Karch Kiraly poprosił o przerwę na żądanie. Krótka rozmowa pomogła i Amerykanki zaczęły odrabiać straty (7:7). Po pierwszej przerwie technicznej na parkiecie rozpoczęła się walka o każdy punkt. Obie drużyny zyskiwały prowadzenie, aby po chwili je tracić. Konsekwentna gra na siatce i dobre serwisy sprawiły, że to USA prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:14. Nie było to jednak koniec emocji. Chinki wzięły się do pracy, zdobyły cztery punkty z rzędu i to one były w lepszej sytuacji (18:16). Siatkarki ze Stanów Zjednoczonych nie zamierzały jednak odpuszczać i w nerwowej końcówce przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę wygrywając 27:25.

Amerykanki, świadome siły swoich rywalek, rozpoczęły drugą partię od prowadzenia 4:1. Siatkarki z Ameryki Północnej dużo lepiej pracowały w bloku, co utrudniało grę chińskim skrzydłowym. Podopieczne Karcha Kiraly’ego szybko jednak straciły swoją przewagę. Chinki zbliżyły się na jedno „oczko”, a następnie objęły prowadzenie, głównie za sprawą świetnej postawy Zhu Ting (16:15). Przy grze na styku więcej cierpliwości zachowały siatkarki zza Oceanu. Seria bardzo dobrych zagrywek Courtney Thompson odebrała Chinkom wszelkie złudzenia. Seta skutecznym atakiem zakończyła Nicole Fawcett (25:20).

Lang Ping, nie mając nic do stracenia, zaczęła wprowadzać na boisko nowe siatkarki. Zmiany nieco zmieniły oblicze chińskiej drużyny, ale wciąż to Amerykanki nadawały ton grze. Do pierwszej przerwy technicznej oba zespoły grały punkt za punkt, ale wtedy USA przytrafił się kolejny przestój. Podopieczne Karcha Kiraly’ego miały problem ze skończeniem własnego ataku, a Chinki bezlitośnie to wykorzystywały (16:10). Trener Amerykanek także zaczął rotować składem. Wprowadzenie na boisko Thompson nieco zmniejszyło stratę reprezentacji Stanów Zjednoczonych (17:13), ale ciągle to Chinki kontrolowały grę. Ataki Hill i Fawcett mogły dać kibicom nadzieję, ale Liu Xiatong pozwoliła Azjatkom na utrzymanie bezpiecznej przewagi i zwycięstwo 25:16.

W czwartej partii Amerykanki nie zamierzały pozwolić przeciwniczkom na zbyt wiele. Udane ataki Murphy i mnożące się po stronie Chinek błędy doprowadziły do gry na styku (6:5). Cierpliwa gra siatkarek ze Stanów Zjednoczonych dała im cztery punkty przewagi w środkowej fazie seta (14:10). Młody chiński zespół nie zamierzał jednak odpuszczać. Sygnał do walki po raz kolejny dała Zhu Ting. To po jej atakach przewaga Amerykanek zmalała do dwóch punktów (15:13). Po przerwie technicznej podopieczne Karcha Kiraly’ego znów zwiększyły dystans punktowy (19:15). Nie byłyby jednak sobą gdyby na własne życzenie nie doprowadziły do nerwowej końcówki. Tak było i tym razem. Udane kontry Chinek sprawiły, że gra się wyrównała (19:19). Siatkarki zza Wielkiego Muru kontynuowały swoją serię i prowadziły już 22:19, ale nie potrafiły tego wykorzystać. Niezawodna w kluczowych momentach Kimberly Hill dała Amerykankom remis i nadzieję na końcowe zwycięstwo. Wojnę nerwów po raz kolejny lepiej wytrzymały podopieczne Karcha Kiraly’ego, które po ataku Hill mogły się cieszyć z tytułu mistrzowskiego (26:24).

Chiny – USA 1:3
(25:27, 20:25, 25:16, 24:26)