Siatkówka na Siatkowka24.pl
Zdj. GKS Katowice
Opublikowano 19.10.2017, godz. 21:20. Autor: Renata Folta

Marcin Komenda – priorytetem dla mnie jest to, aby iść do przodu i rozwijać się jako siatkarz. 

Do trzech razy sztuka. W końcu pokonaliście MKS Będzin i pewne trzy punkty na Waszym koncie.

– Dokładnie. Z tego co mi chłopaki mówili, to w zeszłym sezonie będzinianie nie do końca im leżeli, ale cieszę się, że w dzisiejszym spotkaniu tą niemoc przezwyciężyliśmy. Pokazaliśmy charakter, bo w pierwszym i trzecim secie wyciągnęliśmy się z takiego wyniku, który nie był dla nas za ciekawy. Był to też kolejny mecz, gdzie dobrze zagraliśmy zagrywką, co jest bardzo istotne, gdyż dzisiejsza siatkówka bazuje na zagrywce, i z mojej strony uznanie dla wszystkich zawodników Katowic. 

Zapewne bardzo starannie przygotowaliście się do tego spotkania?

– Będzin jest dość nietypowym rywalem. Nie posiada siły ognia, ale jest bardzo dobrze wyszkolony technicznie i to jest ich cecha i zaleta, dzięki której potrafi zabawić się z rywalem. 

Rewanżowe spotkanie odbędzie się w hali w Sosnowcu. Większość zawodników nie lubi w niej grać bo jest nietypowa, a Ty?

– Ja tak do tego tak nie podchodzę. Zarówno jeden i drugi zespół w trakcie meczu ma te same warunki, także trzeba pokazać co się potrafi, grać swoje, a nie usprawiedliwiać się halą.

Czy był jakiś element w grze, którym zaskoczył Was przeciwnik?

– Raczej nie. Spodziewaliśmy się takiej gry Będzina. Jest to bardzo fajny i dobrze poukładany zespół, ale dziś pokazaliśmy, że to my jesteśmy lepsi. W każdym secie decydowały małe niuanse, bo jedna czy dwie piłki w jedną czy druga stronę w końcówkach setów, i mecz mógł się potoczyć inaczej. Ale koniec końców to my wygraliśmy 3:0, i to na naszym koncie zapisały się 3 punkty. 

Mamy październik. Kiedy zakończył się sezon ligowy, rozpocząłeś przygotowania do sezonu reprezentacyjnego seniorów, zostałeś też wybrany do U-23 i to w roli kapitana. Miałeś czas na chwilkę odpoczynku? Możemy już podsumować okres Twojej gry w reprezentacji?

Czasu na odpoczynek dla mnie było bardzo mało. Siatkówka praktycznie wypełniła cały mój czas. Wiedziałem na co się piszę i nie mam zamiaru narzekać.  Po prostu chcę się cieszyć tym, iż zdrowie mi dopisuje, i mogę a zarazem chce ciężko trenować. Jeżeli każdy z  nas młodych zawodników będzie ciężko trenował, to każdy może osiągnąć fajne wyniki w tym sezonie na ligowych boiskach, a to zapewne przełoży się również na przyszłość.

Czy propozycję zagrania w GKS-ie dostałeś zanim zostałeś powołany do reprezentacji przez Ferdinandio De Giorgi, czy w trakcie?

– Z tego co pamiętam to było jeszcze przed sezonem reprezentacyjnym. Dostałem propozycję aby zagrać w Katowicach i nie ukrywam, że była to najlepsza propozycja jaka mi się przytrafiła. GKS Katowice to klub z dużymi możliwościami i inspiracjami. Są tu w sztabie szkoleniowym ciekawi ludzie od których mogę się bardzo dużo nauczyć, a także od zawodników, których w zespole mam ich wielu z ogromnym doświadczeniem, co dla mnie jako młodego zawodnika jest bardzo ważne. Skupiam się na każdym kolejnym treningu i myślę, że czas spędzony tu da mi bardzo dużo. 

Jaka była Twoja pierwsza myśl, gdy dostałeś propozycję zagrania w drużynie pod wodzą Piotra Gruszki – ikony polskiej siatkówki?

Bardzo się ucieszyłem, że taka okazja mi się nadarzyła. Nie ukrywam, że taki zawodnik jak Piotr Gruszka, który wiele lat grał jako czołowy zawodnik Reprezentacji Polski może przekazać mi swoją wiedzę. I nie chodzi mi tylko o wiedzę czysto techniczną, ale sferę mentalną. Nie ukrywam, że w sporcie ta sfera jest bardzo ważna. Bo można być super wyszkolonym zawodnikiem, ale jeżeli sfera mentalna jest nie do końca poukładana to może być ciężko, aby osiągnąć duży sukces. I do tego bardzo się się cieszę, że mogę współpracować nie tylko z trenerem Piotrem Gruszką, ale z innymi członkami sztabu i zawodnikami, bo mam tu wielu starszych kolegów od których mogę się uczyć i pytać o rady.

Kto lub co zainspirowało Cię do tego, iż zdecydowałeś się zostać siatkarzem?

– Myślę, że to nie był jeden konkretny siatkarz, ale całe pokolenie roczników od 77 do 83. Był to znowu okres gdy zaczęliśmy osiągać duże sukcesy w kadrze, po chwilowej przerwie, kiedy to sukcesy odnosiliśmy pod wodzą trenera Jerzego Huberta Wagnera. W 2005 roku gdy zaczynałem przygodę z siatkówką to te sukcesy naprowadziły mnie na to, aby się nie poddawać i cały czas trenować. Myślę, że to był dobry wybór, bo teraz mogę rywalizować z najlepszymi zawodnikami w PlusLidze. 

Zostałeś wybrany kapitanem U-23, jak duża była to dla Ciebie nobilitacja?

– Było to bardzo miłe, gdy trener Dariusz Daszkiewicz zaufał i wybrał mnie na kapitana. Szkoda tylko, że nie udało nam się z tych mistrzostw przywieźć medalu, ale nie poddajemy się i jak nie teraz to następnym razem. Mogę zagwarantować, że bardzo chcieliśmy i daliśmy z siebie 100%. Ale jak to w sporcie bywa, czasami mimo, iż tak bardzo się chce to nie wychodzi.

Zaaklimatyzowałeś się już w Katowicach?

– Tak. Nie jestem ze Śląska bo urodziłem się w Krakowie, które jest niedaleko i mam blisko do rodzinnego  domu. Katowice to fajne duże miasto, a ja osobiście lubię duże miasta. Ale nie miasto jest dla mnie priorytetem, a to aby iść do przodu i się rozwijać jako siatkarz. 

W zeszłym roku miałeś okazję grać w Spodku z drużyną Effectora Kielce. Byłeś też z reprezentacją na Lidze Światowej. Dziś jesteś gospodarzem. Jak Ci się gra na tej hali – która dla wielu kibiców jest mekką polskiej siatkówki?

– Jest to hala na której wiele moich zmysłów jest pobudzanych, i nie ukrywam, że jest to super sprawa. Mimo, iż jest większą halą niż ta w Szopienicach, w której na co dzień trenujemy, to udało mi się poznać jej specyfikację. Spodek  jest świetną halą. Bardzo dobrze przystosowaną do gry w siatkówkę.

Jakie są Twoje cele na ten sezon?

Na pewno chcę wynieść dużo z tego sezonu, rozwinąć się pod każdym aspektem siatkarskim – technicznym, mentalnym i chcę wygrywać z GKS-em. Bo jak będziemy wygrywać, to każdy z nas będzie coraz bardziej lepszym zawodnikiem, a to powinien być cel każdego z nas.

Tagi

Kategorie

PlusLiga

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka