Opublikowano 21.08.2016, godz. 9:37. Autor: Dominika Perykasza

IO: Złoto olimpijskie w siatkówce kobiet wraca do Chin!

W finale mistrzostw olimpijskich reprezentacja Chin pomimo słabego początku pewnie pokonała Serbię 3:1, po dwunastu latach odzyskując najwyższy tytuł.

Pierwszy set prowadzony przez Serbki nie zwiastował ich późniejszej porażki w całym spotkaniu. W zespole z Chin siała postrach świetna zagrywka rywalek (z Mileną Rasić na czele), a ich sytuacji na pewno nie ułatwiały zbyt częste błędne ataki. Chociaż udało się im nieco zmniejszyć przewagę punktową po trzech skutecznych akcjach własnej drużyny,  szczelna obrona reprezentacji Serbii w głównej mierze zadecydowała o losach tej partii.

Serbki poczuły się zbyt pewnie po wygranej odsłonie, co szybko wykorzystał azjatycki zespół, który stopniowo zyskiwał na skuteczności. Fatalny początek partii zapewne odbił się czkawką reprezentacji Serbii – kiedy obudziły się z zamiarem powrotu do gry dopiero w połowie, Chinki nie pozwoliły na wyszarpanie zwycięstwa i pewnym krokiem doprowadziły do remisu.

W trzecim secie szala zwycięstwa co chwilę przechylała się z jednej strony na drugą. Co prawda częściej prym wiodła chińska reprezentacja, która zupełnie zmieniła własną grę w porównaniu z pierwszą partią, jednak Serbki nie poddawały się, a po zmianach zarządzonych przez trenera Zorana Terića były zaledwie o krok do wyrównania wyniku. Ting Zhu nie pozostawiła jednak Serbkom złudzeń w samej końcówce i po skutecznym ataku dołożyła asa serwisowego, kończąc tę odsłonę 25:22.

Decydująca partia z pewnością miała najbardziej interesujący przebieg ze względu na to, że do walki ponownie stanął serbski zespół. Zaciekłą walkę co chwilę przeplatały efektywne akcje obu drużyn, zatem ciężko było stwierdzić, czy Chinki zakończą spotkanie, czy też zwycięzcę wyłoni dopiero tie-break.. Wszystko zostało rozstrzygnięte pod koniec seta,  który padł łupem reprezentacji Chin tylko 25:23.

Serbia – Chiny 1:3 (25:19, 17:25, 22:25, 23:25)

Serbia: Ognjenović, Bosković, Mihajlović, Malesević, Stevanović, Rasić, Popović (libero) oraz Veljković, Busa, Zivković, Brakocević

Chiny: Wie, Zhu, Hui, Zhang, Xu, Yuan, Lin (libero) oraz Fangxu, Xia, Xiangyu