Opublikowano 19.08.2016, godz. 20:44. Autor: Aleksandra Słomkowska

IO: Włosi pierwszym finalistą turnieju mężczyzn

Po emocjonującej pięciosetowej batalii reprezentacja Włoch awansowała do finału turnieju olimpijskiego. Pogromcy Polaków, Amerykanie zagrają o brąz.

Amerykanie już na początku spotkania zdołali wypracować wyraźną przewagę, dzięki znakomitej dyspozycji w polu serwisowym oraz bloku. Włosi nie radzili sobie w przyjęciu, popełniali też liczne błędy w ataku. Ich gra uległa poprawie w środkowej fazie seta. Za sprawą fantastycznych zagrywek Zaytseva doprowadzili do wyrównanej końcówki i wygrali 30:28. W drugiej odsłonie długo oglądaliśmy walkę punkt za punkt. Oba zespoły prezentowały wysoką skuteczność na siatce. Agresywny serwis pozwolił jednak podopiecznym G. Blenginiego wyjść na trzypunktowe prowadzenie. W decydujących fragmentach tego seta zaczął funkcjonować blok Amerykanów, którzy okazali się minimalnie lepsi w grze na przewagi i wyrównali stan rywalizacji. W trzecim secie zawodnicy J. Sperawa szybko zdominowali rywali. Gra siatkarzy z Półwyspu Apenińskiego całkowicie się załamała. Chaos, nerwowość i błędy po stronie Włochów sprawiły, że konsekwentni w każdym elemencie Amerykanie rozbili ich w tej odsłonie 25:9. W następnej partii wynik ciągle oscylował wokół remisu. Drużyna z Europy powróciła do skutecznej gry w ataku, sprawiała też problemy rywalom swoją zagrywką. Po raz kolejny mistrzowie olimpijscy sprzed 8 lat nie znaleźli sposobu na potężne serwisy Zaytseva i przegrali 22:25. W tie-breaku długo trwała walka punkt za punkt. Nie brakowało efektownych ataków i widowiskowych obron z obu stron. Dopiero błędy reprezentantów USA w odbiorze pozwoliły Włochom osiągnąć wysokie prowadzenie, które utrzymali już do końca.

Włochy – USA 3:2  (30:28, 26:28, 9:25, 25:22 15:9)

USA: Anderson, Russell, Christenson, Sander, Holt, Lee, Shoji E. (L)
Włochy: Giannelli, Zaytsev, Juantorena, Lanza, Buti, Birarelli, Colaci (L) oraz Antonov, Sottile, Vettori, Rossini