Opublikowano 20.08.2016, godz. 10:29. Autor: Dominika Perykasza

IO: Rosjanie rozbici w półfinale; o złoto powalczy reprezentacja Brazylii

Brazylijczycy pewnym zwycięstwem 3:0 awansowali do kolejnego etapu rozgrywek i to oni zmierzą się w finale z Włochami, którzy w zadziwiający sposób pokonali reprezentację Stanów Zjednoczonych. Dla Rosjan porażka w tym spotkaniu oznacza brak możliwości przedłużenia tytułu mistrza olimpijskiego.

Oba zespoły od samego początku wykazywały się niesamowitą grą, która jak najbardziej potwierdzała ich szanse na finał. Przez większość seta toczyła się walka punkt za punkt, jednak w pełni zmobilizowani gospodarze dopingowani przez własną publiczność w końcówce partii odskoczyli na kilka oczek i pewnym krokiem szli po zwycięstwo. Rosjanie nie poradzili sobie z odrabianiem strat, zatem Brazylijczycy objęli prowadzenie w całym meczu.

Obrońcy tytułu mistrza olimpijskiego z Londynu z przytupem rozpoczęli drugą odsłonę, jednak chwilową przewagę Rosjan szybko zniwelowali Canarinhos, doprowadzając do wyniku 7:7. Na sympatyków siatkówki czekało w tym półfinale dość interesujące widowisko, bowiem zespoły ciągle wymieniały się ciosami, a reprezentacja Rosji wielokrotnie udowadniała, że jest w stanie odwrócić losy spotkania. Kilka błędów oraz zdecydowana gra Brazylijczyków doprowadziła jednak do wyniku 2:0.

W trzecim secie Brazylijczycy stopniowo pogrążali rywali, którzy po dwóch straconych setach nie stanęli do walki w wystarczający sposób. Brak skuteczności i związany z nim chwilowy kryzys po stronie Rosjan szybko został zażegnany. Podopieczni Alekna wyrównali straty, a nawet objęli jednopunktowe prowadzenie, lecz ku ich nieszczęściu w polu serwisowym zaczął brylować Wallace, co spowodowało powrót do sytuacji z początku seta. Reprezentacja Rosji nie podniosła się już na tyle, aby sprostać miejscowym. Trzecia partia, a zarazem całe spotkanie padło łupem reprezentacji Brazylii.

Rosja – Brazylia 0:3 (21:25, 20:25, 17:25)

Rosja: Grankin, Michajłow, Tietiuchin, Kliuka, Wolwicz , Wołkow, Werbow (libero) oraz Kobzar, Bakun, Jermakow

Brazylia: Rezende, Wallace, Lucarelli, Fonteles, Souza, Saatkamp, Santos (libero) oraz Arjona, Guerra