Zdj. Natalia Grabarczyk
Opublikowano 18.10.2017, godz. 9:42. Autor: Renata Folta

Grzegorz Pająk : To był mecz niewykorzystanych szans. Przespaliśmy pierwszego seta

Dla Grzegorza Pająka po dwóch latach gry w Zaksie Kedzierzyn Koźle z którą dwukrotnie zdobył Mistrza Polski i Puchar Polski, przyszedł czas aby zrobić krok do przodu i w roli kapitana Aluron Virtu Warta Zawiercie jako beniaminek sprawdzić się i powalczyć w PlusLidze.

W czwartej kolejce spotkaliście się z trzecią drużyna PlusLigii – Jastrzębski Węglem. Jak oceni Pan to spotkanie okiem kapitana?

Rozpoczęliśmy troszkę za spokojnie, za bojaźliwie. W pierwszym secie graliśmy to co było założone przed spotkaniem, ale nie potrafiliśmy dotrzymać kroku, gdy na boisku prym wiodła drużyna z Jastrzębia. W drugim i trzecim secie sytuacja znowu odmieniła się na naszą korzyść. Gdy Jastrzębianie od początku grali swoje, my trzymaliśmy się ich blisko. Potrafiliśmy doprowadzić do wyrównania, a gdy na zagrywkę wszedł nasz przyjmujący – Hugo De Silva, odskoczyliśmy na kilka punktów, to jednak nie potrafiliśmy tego utrzymać i w końcówce postawić „kropki nad i.  Szkoda bo mogliśmy jednak w końcówce ten jeden lub dwa punkty „udziobać” i przechylić wynik seta na naszą korzyść.

Ostatnie dwa lata spędził Pan w drużynie z którą zdobył Pan dwa tytuły Mistrza Polski i Puchar Polski. Czy przejście w nowym sezonie do klubu beniaminka to kolejny krok w Pana karierze?

Wiedząc jaką rolę miałem w Kędzierzynie, to w pewnym momencie przestała mi ona odpowiadać, a zmiana klubu to dla mnie nowe wyzwanie. Chcę się sprawdzić. Kiedy dostałem propozycję od drużyny z Zawiercia, która zainteresowała się moją osobą, nie zastanawiałem się długo i  podjąłem decyzje czy nie spróbować. Fizycznie nie mam 38 lat, aby nie umieć poruszać się na boisku. Nadal bardzo dobrze się czuję i chce to zweryfikować. Będąc w Zaksie zdobyłem dwa razy tytuł mistrza. Gra w zespole mistrza dużo mnie nauczyła, i kiedy dojdziemy do płynności w grze naszego zespołu to moje doświadczenie zaprocentuje.

Jako beniaminek od samego początku zostaliście rzuceni na głęboką wodę. W pierwszej kolejce graliście z Mistrzem. Kolejne spotkania to też najlepsze zespoły PlusLigii. Czy to Was nie podłamie?

Wygląda na to że gramy z zespołami od 1-15, i nie ma się co oszukiwać, że im dalej w las to nie będzie łatwo.  Teoretycznie mecze ze słabszymi drużynami powinny być łatwiejsze, ale one będą wyglądać podobnie, bo nie możemy myśleć, że jak doprowadzamy do wyrównania w secie z Jastrzębiem i gramy do 23 punktów na przewagi, czy nawet w dużej części seta prowadzi, to przyjedzie ten słabszy zespół, i nie będziemy z nimi wygrywać do 10-ciu. Mecz meczowi nie jest równy.  Spotkania mamy co 3 dni. Kolejne spotkania będą również ciężkie i zażarte, bo każdy zespół chce wygrywać i zbierać punkty na swoje konto. Ale nie ma tego złego. Gra z tymi najmocniejszymi to dla nas przetarcie, bo wyrobimy w sobie wolę walki i te przegrane w końcu zaczną nam przeszkadzać, bo czy to przegrana z Zaksą, Resovią czy JW to jednak jest przegrana. I tak ma każda nowa drużyna, która weszła do rozgrywek.

Ale jednak gra z tymi zespołami to zawsze lekcja z której zapewne wyciągacie wnioski,  i do kolejnego spotkania podchodzicie mocniejsi?

Trzeba z każdego spotkania wyciągać wnioski, co robimy źle i później poprawiać te błędy, aby w kolejnych spotkaniach już ich nie powielać. W kolejnych meczach kiedy się doprowadza do remisu i prowadzi w secie to trzeba iść za ciosem i „dobić” przeciwnika, bo nie wolno odpuszczać i przegrywać w końcówkach.

Waszą siłą są też kibice, którzy zapełniają całą hale na każdy spotkaniu.

Mamy rewelacyjnych kibiców. Na każdym spotkaniu jest tak głośno, że przechodzą mnie ciarki. Domyślam się co może czuć zespół przyjezdny, który w tym momencie musi zrobić punkt. W pewnych chwilach jest taka wrzawa, że nie słyszymy się na boisku. Nam dodaje to skrzydeł a dla przeciwnika to wyzwanie.