Siatkówka na Siatkowka24.pl
Fot. PZPS
Opublikowano 14.08.2017, godz. 17:17. Autor: Artur Grabski

Dużo pytań – mało odpowiedzi

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera był ostatnim sprawdzianem reprezentacji Polski przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy. Zamiast jednak rozwiać wątpliwości sztabu trenerskiego, tylko ich przyspożył.

Polacy zaczęli od falstartu. W pierwszym dniu ulegli Francji 2:3. Choć nasza gra nie wyglądała źle, to brakowało jej płynności i powtarzalności. Podejmowane w polu zagrywki ryzyko nie przynosiło spodziewanych efektów, a rozpędzona Francja spokojnie wygrałą drugą partię do 16, a trzecią do 20. Podrażnieni biało-czerwoni wyszli na czwartą partię mocno skoncentrowani, co od razu przyniosło efekty. Odjechali rywalom i spokojnie kontrolując przebieg seta doprowadzili do wyrównania. W tie-breaku trwała wymiana ciosów, a losy ważyły się do samego końca. Lepiej tę wojnę nerwów znieśli goście, którzy seta zakończyli asem serwisowym. Choć spotkanie przegraliśmy to w grze naszej reprezentacji można było dostrzec sporo pozytywów. Przede wszystkim kiedy tylko odskoczyliśmy rywalom graliśmy spokojnie i cierpliwie, na większym luzie. Gonienie wyniku też wychodziło nam całkiem nieźle, o zgrozo najgorzej zaprezentowaliśmy się kiedy wynik wisiał na styku.

Drugi mecz przeciwko Kanadzie prowadzonej przez Stephana Antigę miał być raczej momentem wytchnienia przed najważniejszym starciem z Rosją. Selekcjoner naszej kadry postanowił jednak wystawić najmocniejszą szóstkę. Goście zza oceanu postawili niezwykle trudne warunki i aż dwukrotnie wracali do gry. Mieli nawet piłkę setową, ale to cierpliwa i spokojna gra podopiecznych de Giorgiego sprawiła, że pierwszego seta wygraliśmy 35:33. CHoć w drugiej odsłonie to Kanadyjczycy szybko zbudowali sobie przewagę, to Polacy równie szybko ją zniwelowali i w końcówce za sprawą dobrych bloków wyszli na prowadzenie, któgo już nie oddali. Trzecia partia to kolejne przeciąganie liny i ciągła gra na styku. Kiedy wydawało się, że jest po meczu to Hoag doporwadził do remisu. Polacy nie dali się jednak złamać i ze stanu 24:24, szybko zrobili 26:24 i odnieśli pierwsze zwycięstwo.

Na prestiżowe starcie z Rosją dnia trzeciego Ferdinando de Giorgi posłał młodzież. Decyzja ta mogła wydawać się dziwna, bo jeżeli gdzieś testować młodzież to raczej w meczu ze słabszą Kanadą niż o wiele lepiej dysponowaną Sborną. Z drugiej zaś strony kiedy jeśli nie teraz Ci młodziacy mieli udowodnić, że miejsce w kadrze im się należy. O ile pierwsze dwie partie można spisać na straty i trzeba o nich szybko zapomnieć, o tyle to co stało się potem przyprawiło o spory ból głowy sztab szkoleniowy. Najpierw przegraliśmy do 16, potem do 19, ale już trzecia partia to popis biało-czerwonych. Nie mając nic do stracenia Polacy wrzucili na luz i to okazało się kluczem do sukcesu. Kaczmarek do spółki z Szalpukiem, Śliwką i Kochanowskim zaczęłli grać koncertowo. Sborna kompletnie nie potrafiła odpowiedzieć i choć zdażały jej się pojedyncze zrywy to jednak musiała oddać nam dwie kolejne partie. W tie-breaku rozpędzony pociąg reprezentacji Polski nie zamierzał się zatrzymać, a dodatkowa nerwowość w poczynaniach Rosji rozpędziła go jeszcze bardziej. Biało-czerwoni wygrali do 12, całe spotkanie 3:2, a wobec przegranej Francji z Kanadą również i cały memoriał.

Na wczoraj sztab szkoleniowy zapowiedział, że poda kadrę na Mistrzostwa Europy jednak po takim spotkaniu pytań było więcej niż odpowiedzi stąd też pomysł przedstawienia kadry przełożono. Lepiej na spokojno przeanalizować i przemyśleć niż podejmować nerwowe decyzję. Jeden czy dwa dni nikogo nie zbawią, a trenerom dadzą czas na podjęcie decyzji.

Tagi

Kategorie

Memoriał Wagnera Reprezentacja męska

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka