Siatkówka na Siatkowka24.pl
Opublikowano 04.07.2008, godz. 6:34. Autor: Mateusz Chmiel

Decydujące mecze Polaków – musimy wygrać!

W piątek i sobotę polscy siatkarze rozegrają kolejne mecze Ligi Światowej z Chinami. Trenerzy obu zespołów deklarują chęć awansu do finałowego turnieju LŚ, zgodnie przy tym przyznają, że myślami są już na igrzyskach.

Podopieczni Raula Lozano mają za sobą „podróż dookoła świata”, bowiem w ramach LŚ zagrali wyjazdowe spotkania z Egiptem, Chinami i Japonią. W grupie zajmują drugie miejsce za Chinami. Do finału w Rio de Janeiro 23 – 27 lipca awansuje tylko zwycięzca grupy.

– LŚ ma swoją specyfikę. To przede wszystkim podróże. Oczywiście awans do finału w Brazylii spowodowałby konieczność podwójnej aklimatyzacji – najpierw w Rio, a zaraz potem – w Pekinie na igrzyskach. Ale na przekór temu… chcemy wygrać wszystkie sześć pozostałych meczów grupowych i zakwalifikować się do finałowej rozgrywki. W ciągu ostatnich 14. miesięcy zawodnicy praktycznie nie mieli odpoczynku. Toteż teraz grają siatkarze debiutujący w reprezentacyjnej pierwszej szóstce, inni mają na zmianę wolne. Z Chinami na pewno nie wystąpi Krzysztof Gierczyński, który właśnie dostał czas na odpoczynek – wyjaśniał trener Polaków Raul Lozano na konferencji prasowej.

– Michał Winiarski nie jest jeszcze w swojej optymalnej formie i całego meczu nie zagra. Ale może wystąpi. Jest na innym etapie przygotowań niż koledzy. Przez 2-3 miesiące grał na środkach przeciwbólowych i teraz chcemy tego uniknąć. … Chcę zobaczyć, w jakiej dyspozycji są ci z graczy, którzy byli w kraju. Mimo tych podróży staramy się trenować ciężko, po dwa razy dziennie. A myślami… jesteśmy już przy pierwszym meczu na igrzyskach – dodał Lozano.

– Oczywiście LŚ to etap przygotowań do igrzysk. Jednak musimy grać przed wyjazdem do Pekinu z jak najlepszymi rywalami. A w finale LŚ będzie ku temu okazja. Więc powalczymy o awans. Chcemy zacząć serię zwycięstw w Spodku a potem czekają nas mecze z Japonią i Egiptem. Jesteśmy trochę zmęczeni podróżami, choćby ze względu na nasze gabaryty. Inne zespoły są jednak w tej samej sytuacji – stwierdził kapitan polskich siatkarzy Piotr Gruszka.

Chińczycy dotarli do Katowic w czwartek nad ranem. – Zamierzamy utrzymać fotel lidera grupy do końca rozgrywek i wystąpić w finale LŚ. Mecze z drużynami światowej czołówki pozwalają nam lepiej przygotować się do igrzysk – zadeklarował trener Chin Jianan Zhou.

Początek meczów w katowickim Spodku o godz. 20.00. W kasach hali są jeszcze bilety.

Skład reprezentacji Polski na mecze z Chinami:

rozgrywający:

Paweł Zagumny, Paweł Woicki

atakujący:

Mariusz Wlazły, Piotr Gruszka

przyjmujący:

Marcin Wika, Michał Winiarski, Sebastian Świderski, Michał Bąkiewicz

środkowi:

Łukasz Kadziewicz, Daniel Pliński, Wojciech Grzyb

libero:

Krzysztof Ignaczak

Onet.pl

Kategorie

Reprezentacja męska

Zobacz również:

Galeria

Ostatnie wyniki

 • Rosja

  Final Six

  3:1 25:18, 25:23, 22:25, 25:17
  Polska

Patronat medialny

 • logoBedzinPoziom
 • logo_proj_plaz1
 • logo_ksps
 • logo-plaża

Współpracujemy z:

 • mecz gwiazd 1
 • partnerzy_sportklub

Współpracowaliśmy z:

 • BBTS
 • partnerzy_fortuna
 • partnerzy_sklepsiatkarza
 • ix_memorial_ambroziaka