Mariusz Wlazły, PGE Skra Bełchatów
Opublikowano 11.02.2017, godz. 23:10. Autor: Dominika Perykasza

Bełchatowianie lepsi w tie-break’u

Lotos Trefl Gdańsk nie zdołał zwyciężyć w meczu z PGE Skrą Bełchatów – po pięciu setach górowali goście.

Spotkanie lepiej zainicjowali przyjezdni, którzy jednak nie zdołali utrzymać komfortowej przewagi; zawodnicy Lotosu nie dali rywalom wolnej ręki i doprowadzili do remisu (7:7). Przez chwilę oba zespoły prezentowały podobny poziom, jednak gdańszczanie zaczęli przejmować inicjatywę na boisku i objęli prowadzenie, dobrze spisując się w defensywie. Udało im się utrzymać korzystny wynik do samego końca tej odsłony, którą zgarnęli po skutecznej kontrze w wykonaniu Hebdy (25:21).

Wynik finalny poprzedniego seta nieco rozdrażnił bełchatowian, zatem do kolejnego podeszli z jeszcze większą determinacją i ciągle depcząc gospodarzom po piętach, zaczęli wypracowywać sobie przewagę. Kiedy sięgnęła ona trzech punktów (16:19), Anastasi poprosił o czas dla swojej drużyny, co poskutkowało odrobieniem dwóch punktów przez Lotos (18:19). Najciekawszą częścią tej partii była końcówka, w której dwoma punktowymi serwisami popisał się Kurek, dając Skrze remis w całym spotkaniu (20:25).

Kolejna odsłona rozpoczęła się od wymiany ciosów i dopiero po błędzie bełchatowian i dwóch efektywnych blokach gospodarze zyskali trzy punkty przewagi (8:5), skłaniając Blaina do sięgnięcia po przerwę. Nie wybiło to z rytmu zawodników Lotosu, którzy coraz skuteczniejszą grą zwiększali swoje prowadzenie. Gościom zabrakło zbyt wiele do przedłużenia swoich szans w tej partii; gdańszczanie zupełnie zdominowali rozbitych rywali (25:16).

Gospodarze kontynuowali dobrą grę także w czwartym secie, jednak bełchatowianie dawali o sobie znać i stopniowo wychodzili na prowadzenie, zapominając o nieudanym fragmencie spotkania. Po słabej formie Skry nie było już śladu – podopieczni Blaina kolejnymi skutecznymi akcjami zbliżali się do tie-break’a. Zawodnicy Lotosu nie zdołali już poprzestawiać szyków rywalom i o zwycięzcy całego meczu miała zadecydować piąta odsłona.

O dziwo gdańszczanie polegli na początku tie-break’a; do gry nie dopuściły ich wielokrotne kontry w wykonaniu Kurka. Goście zbudowali wysokie prowadzenie (1:9) i niewiele wskazywało na to, że Lotos da radę przerwać ten pogrom. Po tragicznym stracie miejscowi zdołali jednak na nowo stanąć do walki i zniwelowali straty do zaledwie dwóch punktów (9:11), jednak bełchatowianie nie dali już wydrzeć sobie zwycięstwa i zakończyli to spotkanie wynikiem 10:15.

MVP: Bartosz Kurek

Lotos Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 2:3 (25:21, 20:25, 25:16, 19:25, 10:15)

LOTOS:  Grzyb, Schulz, Pashytskyy, Mika, Hebda, Masny, Gacek oraz Stępień, Pietruczuk, Romać

SKRA: Lisinac, Wlazły, Kłos, Uriarte, Winiarski, Penchev, Piechocki oraz Szalpuk, Kurek, Gladyr